Środkowa 158B Białka Tatrzańska -> Wyznacz trasę do obiektu

Ile kosztuje 7 dniowy, wakacyjny pobyt w górach z atrakcjami dla rodziny 2+2

Poniżej przedstawiamy przykładowy plan wycieczek dla czteroosobowej rodziny (2+2) wraz z cenami.

Na początek koszt dojazdu. Przy pomocy strony lub aplikacji Google Maps sprawdzamy liczbę kilometrów z naszego miejsca zamieszkania do Białki Tatrzańskiej. Dla przykładu z Warszawy jest 387km w jedną stronę, czyli 774 km w dwie strony. Następnie sprawdzamy ile litrów paliwa spala nasz samochód na 100 km (dla naszego przykładu obieramy 7 litrów benzyny). Następnie sprawdzamy stronę jaka jest aktualna, średnia cena paliwa dla Polski (tutaj). Na dzień 7.05.2023 jest to 6,64 pln/litr. Jeden kilometr kosztuje zatem 0,47 pln. Koszt całej dojazdu w dwie strony to 363,78 pln (na osobę ok. 90 pln).Warto dodać, że po wyznaczonej trasie nie było odcinków płatnych. Można rozważyć również transport komunikacją publiczną, ale raczej tego nie zalecamy ponieważ już przy kilku osobach cena jednostkowa wychodzi znacznie wyższa (również na miejscu), na ogół dłuższa i na miejscu będzie ciężko się poruszać bez auta.

Następnie miejsce noclegowe. Bierzemy pod uwagę lokalizację aby zaoszczędzić czas na dojazdy autem i przejścia piesze. Białka Tatrzańska znajduje się w samym centrum odległości do najpopularniejszych atrakcji. Można powiedzieć, że wszystkie najważniejsze atrakcje są w maksymalnej odległości 30-40 minut autem jak np. Dolina Chochołowska z jeden strony, czy początek spływu przełomem Dunajca z drugiej strony. Do najpopularniejszej atrakcji turystycznej w Polsce jaką jest Morskie Oko jest 25 minut autem (21km), a z Zakopanego 32 minuty autem (23 km). Trasa podobna ale z Białki Tatrzańskiej można ominąć częste korki jadąc przez Słowację. Własnym autem i tak jest najtaniej i najbardziej komfortowo ponieważ bus kosztuje 15 pln w jedną stronę, nie ma pewności czy się wsiądzie i stoi tak samo w korku jak inne auta. Ponadto z Białki Tatrzańskiej jest najniżej do największej liczby term (Termy Bania w zasięgu nóg 10 minut z Willi Nad Potokiem, Termy Bukovina (15 min autem), termy Gorący Potok i Szaflary (18 min autem). Warto zwrócić też uwagę na fakt, że dojazd do Kuźnic to około 12,5 PLN osoba z parkingiem czy do innych wejść też podobnie. Traci się czas na dojazd ale oszczędza się na cenie noclegu w blisko wejść do szlaków w Zakopanym A jak się będzie gdzieś dalej to tak czy siak będzie trzeba podjechać busem który jest drogi a komunikacja publiczna jest bardzo słabo rozwinięta i zorganizowana.

Jeśli wybierzemy już miejscowość to czas na konkretny obiekt noclegowy. Jego lokalizacja powinna być do około 1 kilometra co odpowiada 10 minutą pieszo od większości atrakcji, restauracji i sklepów spożywczych w takim miejscu właśnie jest położona Willa Nad Potokiem, czyli w centrum ale z dala od ulicznego ruchu samochodów (dzięki temu można np. otworzyć w nocy okno i móc spać).

Następnie przychodzą do rozważenia kwestie związane miejscem noclegowym noclegów, wyżywieniem oraz udogodnieniami w relacji do czasu, komfortu, budżetu i jakości.
Po pierwsze miejsce noclegowe musi mieć dobre opinie (najbardziej wiarygodny portal to booking.com ponieważ ocen mogą dokonać wyłącznie osoby które zapłaciły za nocleg oraz Mapy Google). Najważniejsza jest ocena za czystość i dodatkowe informacje wyposażeniu pokoi aby sprawdzić czy są elementy, które nie zapewnią dobrej jakości w tym zakresie. Do takich elementów zaliczamy tkaniny z długim włosiem, w których gromadzi się kurz, pościel z pierzem, pościel z kory (niewiadomo czy pościel była prana czy tylko odświeżana odkurzaczem parowym), warto zapytać czy pościel jest prana przez profesjonalną pralnie (to zapewnia najlepszą jakość).

Jeśli jest brudno w pokoju hotelowym, istnieje ryzyko wystąpienia różnych chorób zakaźnych. Oto kilka chorób, które mogą rozprzestrzeniać się w brudnych pokojach hotelowych:

1. Grypa i przeziębienie: wirusy te rozprzestrzeniają się przez kropelki wydychane przez chorych lub poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami.

2. Grypa żołądkowa: wirusy i bakterie odpowiedzialne za grypę żołądkową rozprzestrzeniają się poprzez kontakt z powierzchniami zanieczyszczonymi fekaliami.

3. Infekcje bakteryjne: brudne łazienki (z mydła, z włosów, z kamienia i pleśni), pościel i ręczniki mogą być źródłem zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia dróg moczowych, zapalenie gardła, zapalenie płuc itp.

4. Pasożyty: brudne pościel i dywaniki mogą stanowić idealne środowisko dla rozwoju pasożytów, takich jak roztocza, wszy i pchły.

5. Zapalenie płuc: grzyby i bakterie, które rozwijają się w wilgotnym i brudnym środowisku, mogą spowodować zapalenie płuc. Najgorszy jest grzyb na ścianie w pokoju. Grzyb występuje również na uszczelkach okien, pryszniców i fugach jeśli zostały użyte nieprawidłowe materiały ale nie jest to aż tak szkodliwe.

Dlatego ważne jest, aby obsługa dezynfekowała w pokoju hotelowym po pobycie innych gości powierzchnie takie klamki, przyciski, krany, toalety, niecki prysznicowe i podłogi, a Goście często myli ręce.

Zwłaszcza jeśli chodzi o pościel i ręczniki ważna jest jakość, aby nie mieć kontaktu z pluskwami, wszami czy pchłami, czy przyjmowane są zwierzaki, czy występuje gdzieś grzyb od złej wentylacji (wdychanie tego szkodzi zdrowiu) itp. Czym jeszcze można się zarazić jak jest brudno? Grzybica, brodawki, paciorkowce,

Ile kosztuje mądrze zorganizowany  tygodniowy pobyt w górach z noclegiem, jedzeniem, transportem i atrakcjami 

Dzień 1 wyjazd kolejka na Kotelnicę (około 30 pln ) lub wyjście piesze spacer po szczytach oraz obiad na szczycie(40-60 PLN osoba w zależności czy weźmie się ze sobą napoje ze sklepu). Zjazd na monsteroler lub ogród zabaw 35 PLN cały dzień ( można wchodzić i wychodzić kiedy się chce). Spacer wzdłuż rzeki Białki i okolicy (za darmo).

termy bania 3 godziny po 19:00 w tygodniu  (59 dorosły a 49 PLN dzieci – koszt za godzinę bardzo podobny jak na standardowy basen pływacki). Ewentualnie inne godziny pobytu i z naszą zniżką -10% od cen standardowych (tym bardziej dla rodzin z dziećmi, dla których jest pakiet w rodzinny). Wychodzi okolo 13 PLN godzina osoba przy 3,5 h z naszą zniżką i pakietem  rodzinnym (2+2) do zakupu w kasie z każdym kolejnym dzieckiem jeszcze mniej. Pobyt w godzinach. Brak kosztu na dojazdy, kosztu za parking.

50 obiad + termy (13*3,5=45,5) = 95,5 PLN dzień 

dzień 2.  spływ Dunajcem na tratwach (99 dorosły i  69 ulogowy) do tego parking 20 PLN (5 PLN osoba). Srednia cena za osobę 89 PLN. 

 lub na pontonach (66,5 PLN z naszą zniżką 10%, osoba na pontonie). Kajak kosztuje  54 PLN z naszą zniżką. Wtedy bezpłatny parking.

Średnia cena za osobę 60,26 PLN. (jeśli dwie płyną na kajakach a dwie na pontonie). Oszczedzasz ponad 28 PLN na osobie organizując w ten sposób spływ.

W obu przypadkach wymagany jest powrót busem 17 PLN osoba. Opłaca się zatem  pojechać busem jeden osobie i wrócić autem  po 3 osoby do Szczawnicy. Dodatkowy czas to 2x 20min za 2x16km czyli 16 PLN na paliwo. Oszczedzi się w ten sposób 34 PLN przy czterech osobach. Koszt transportu powrotnego wyjdzie wtedy 16+17=8,25 PLN osoba.

Dojazd z willi nad potokiem i z powrotem to koszt 30 PLN (7,5 PLN osoba) przy spalaniu 7 litrów i 7 PLN za litr paliwa. 

Obiad w Litoworowym Stawie lub Karczmie Chramiec (turystyka kulinarna) 60 PLN osoba (bez napoi taniej).

Razem dzień 60,26+8,25+7,5=76 PLN dzień osoba 

Dzień 3. Śniadanie góralski zwyk (bufet), wyjście Rusinowa polane/gęsią szyję/ na morskie oko/dolina piec stawów i termy Bukowina.

Morskie oko/piec stawów.  Parking to koszt 36 pln (9pln osoba) przy rezerwacji online (najlepiej być przed 8:00 żeby nie było korków i trafiło się na parking bliżej o 1,4km czyli 17 min. pieszo od drugiego na łysej polanie). Jesli się nie zarezerwuje to jest jeszcze parking po słowackiej stronie na łysej polanie za 50 pln. Jesli też nie będzie to zostają dalsze parkingi i dojazd busem za 30 PLN osoba w dwie strony. Taxi z Białki to koszt minum 210 pln w dwie strony (35 PLN osoba) więc drożej niż bus i auto.

Paliwo na dojazd do Białki to koszt około 20 PLN (5 PLN osoba) w dwie strony.

Bilet wstępu do parku 18 PLN czyli 4,5 PLN osoba.

Warto wziąć ze sobą kanapki i wodę. 

W schronisku frytki, schabowy (43 PLN) i kapustą zasmażana (30pln)  to koszt około 70 PLN w słabej jakości. Zakładamy że spożywane będą tam tylko frytki w cenie 10 PLN na osobę.

Restauracja u chramca w Białce 50 PLN. 

Razem koszt: 9+5+4,5+10+50=78,5 PLN 

Dzień 4. Zwiedzanie zamku w Niedzicy i Czorsztynie lub park miniatur. Rejs statkiem po jeziorze. Po drodze przełom Białki.

Dzień 5. Wyjazd do Zakopanego. Punkty po drodze łapszanka, na głodówce, Gubałówka oraz Krupówki, Grapa i tam obiad.

Dzien 6 Słowacja (Szczyrbskie jezioro, Łomnica kolejka lub smokowiec, spacer w koronach drzew)

Dzień 7. dolina Chochołowska, Kościeliska lub małej łąk, Strążyska lub dolina Bialego a potem termy Chochołów.

Dzień 8. Wyjście na Giewont lub Kasprowy Wierch i termy Zakopane.

65 PLN nocleg przy 4 osobach 

śniadanie 10 lub 40 PLN

obiad 30-60 pln